Eeprom Reader Windows

ELFRO EEPROM READER WINDOWS

Program do odczytu i zapisu pamięci EEPROM typu 24C32 z magistralą I2C.  Do odczytu i zapisu niezbędny jest zewnętrzny moduł programatora!!!

Załozeniem programu jest zebranie wszystkich czytników np bloku, spółdzielni itp w jednej bazie. Pozwala to na łatwą naprawę uszkodzonych czytników bez konieczności zbierania breloków u wszystkich użytowników. Umożliwia on także klonowanie kart bez konieczności posiadania karty - kod karty można pobrać z zapisanego obrazu pamięci czytnika. APrzedstawione tu oprogramowanie działa w systemie Windows. Programator podłącza się przez port USB . Dodatkowe zasilanie nie jest wymagane. W każdym przypadku nalezy pamiętać, że podłączony czytnik kart musi być odłączony od swojego żródła zasilania !!!

 

   Program przechowuje na dysku odczytaną zawartość pamięci z każdego czytnika. Pliki zapisane są w odpowiedniej strukturze: miasto, ulica adres dzięki czemu nie jest wymagana żadna baza danych a dane można swobodnie przenosić, kopiować i synchronizować.

Po uruchomieniu programu pojawi się okno :

Aby program poprawnie działał musimy podłączyć i odnaleźć programator I2C podpięty przez USB do komputera. W tym celu klikamy Konfigurację.

Ustawiamy gdzie mają być zapisane dane jeśli miejsce domyślne nam nie odpowiada. Następnie należy Poszukać urządzenia. Więc klikamy w ten przycisk. Pozostałe opcje są dla zaawansowanych użytkowników.

Pojawi się okno wyszukiwania. Czekamy aż pojawi się informacja.

Jeżeli nie znaleziono czytnika spróbujmy jeszcze raz. Gdy to tez nie pomaga nalezy sprawdzić czy urządzenie jest odpowiednio podłączone i czy widoczne jest w menedżerze urządzeń.

Aby odczytać lub zapisać dane w czytniku kart oczywiście musi być on podłączony do programatora :

 

Odczytanie danych z czytnika i zapis w pamięci komputera w celu wykonania kopii.

Jeżeli chcemy tylko odczytać dane z czytnika i zapisać kopię w komputerze dla ułatwienia możemy nacisnąć Wykonaj 1+2+3.

Najpierw należy utworzyć nowy plik eepromu. Klikamy w 1. utwórz nowy

Następnie klikamy w 2. Odczytaj EEPROM. Pojawi się okno odczytu:

 

Po odczytaniu główne okno ulegnie zmianie :

W oknie podglądu widać odczytane dane.

Teraz możemy zapisać odczytany eeprom w pamięci klikamy w 3. Zapisz plik.

Tu pojawią się okna dialogowe do zapisu. Zapis uwzględnia lokalizację czytnika tj. miasto ulica i konkretny adres wraz z numerem klatki (nieobowiązkowy). Chociaż zamiast numeru klatki proponuję podawac zakres lokali np 21-30 gdyż czasem ludzie nie wiedzą, w której klatce mieszkają np druga od śmietnika niewiele powie instalatorowi. ;)

 

Zapis do pamięci czytnika

Jeżeli okno jest puste i nic nie jest podłączone to najpierw podłączamy programator i czytnik następnie otwieramy odpowiedni plik i zapisujemy go do czytnika jeżeli zapis przebiegł poprawnie program zapyta się czy chcemy dokonać weryfikacji. Można też ją wykonać pózniej klikając w przycisk.

Jeżeli dokonujemy weryfikacji możliwe są dwa rezultaty pozytywny i negatywny. W drugim przypadku program powie od którego bajtu występują różnice.

Dodatkową opcją którą udostępnia program jest klonowanie pojedyńczych kart jak i zapis kart z czytników.

Op odczytaniu danych z eepromu czytnika lub otworzeniu zapisanej lokalizacji uaktywnia się opcja Edytuj Karty . Po jej kliknięciu pojawi sie okno dialogowe z numerami kart wydobytymi z pamięci eeprom czytnika:

Poza listą kart można tu klonować karty RFID (karty i breloki w standardzie UNIQUE 125khz). Do tego niezbędny jest oddzielny czytnik/programator kart.  Program współpracuje tylko z naszym czytnikiem do odczytu/zapisu breloków. Jest to drugie oddzielne urządzenie nie należy go mylić z programatorem.

 

Opcje zaawansowane tylko dla doświadczonych użytkowników:

  • W niektórych przypadkach przy zapisie wielu kart do czytnika następuje przepełnienie zapisanej pamięci. Objawia sie to nieprawidłową pracą i zwieszaniem czytnika. Program po odczycie danych weryfikuje czy taka sytuacja miała miejsce i jeżeli użytkownik chce moze kliknąć przycisk Napraw przepełnienie czytnika.  Jeżeli użytkownik ma wiele czytników może sprawdzić poprawność wszystkich plików klikając w link Sprawdź dane czytników.
  • Istnieje możliwość ręcznej zmiany długości otwierania drzwi zmieniając czas otwarcia zamka
  • Wprowadzono opcję synchronizacji gdzie można wymieniać dane pomiędzy urzadzeniami, dyskami,dyskiem a pendrive wg konfiguracji użytkownika. Program sprawdza zawartość plików i próbuje ustalić który plik jest ważniejszy.
  • W konfiguracji programu można ustawić parametry połączenia z programtorem a także skalibrować jego woltomierz jak i zmienić parametry do połączenia poprzez bluetooth.
  • Można samemu edytować zawartość pamięci klikając w HEX edit

Program do pobrania stąd : eeprom_reader.zip

Po pobraniu należy rozpakować program w dowolne miejsce komputera.  Program musi mieć uprawnienia do zapisu do swojego katalogu dlatego nie zalecane jest wgrywanie go np do folderu Program Files lub Pliki programów. Chyba, że nada się odpowiednie uprawniena do zapisu dla tego folderu.

Jeżeli pojawi się monit z programu antywirusowego należy zezwolić na uruchomienie programu.

Script logo