DIP Switch Konfigurator

DIP Switch Konfigurator

Program na telefony z systemem Android.

Jego zadaniem jest pomoc w ustawieniu zworek w wielu urządzeniach. Np. adres unifonu w domofonach cyfrowych, czy adres modułu w systemie alarmowym.

Program jest bardzo prosty. Po jego uruchomieniu pojawi się okno:

 

Wpisujemy liczbę (adres) od 0 do 255 którą program zamienia na odpowiednią konfigurację zworek. Można wybrac styl zworki - jako dip switch lub jumper.

Klikając w odopwiednie switche także można zmienić stan - jak i zadaną liczbę. Pod dip switchem wypisana jest uzyskana liczba (adres) w formacje 10, Hex jak i dwójkowym.

ZASTOSUJ MASKĘ

Czasem zachodzi potrzeba aby niektóre zworki były zawsze 1 lub zawsze 0 niezaleznie od konfigurowanej liczby Do tego celu używamy maskę.

Maska może być typu OR - gdy jakiś switch lub switche muszą być koniecznie ustawione na 1. Maską typu AND ustawiamy wymuszenie ustawienia na 0.

Dla przykładu ostatnie 3 switche muszą być 1 użyjemy maski OR.  Nie wiadomo jaką liczbę wpisać do maski. Najlepiej wtedy pomóc sobie dip switchami ręcznie:

  • odznaczyć opcję Zastosuj maskę na nieaktywną.
  • ustawić odpowiednie switche na 1 w tym przypadku otrzymamy liczbę 224.
  • wpisac tą liczbę jako maskę
  • zaznaczyć opcję Zastosuj maskę

Otrzymamy efekt:

Jak widac pomimo że chcemy uzyskać liczbę 3 to z nałożoną maską w efekcie uzyskujemy liczbę 227. W tym konkretnym przypadku dla wymaganej liczby większej od 30 wszystkie zworki będa już zawsze 1 .

Drugi rodzaj maski to AND - do ustawienia wybranych switchy na 0. Zakładamy że ostatnie dwa muszą być zawsze 0. Procedura jest podobna:

  • odznaczamy opcję Zastosuj maskę na nieaktywną.
  • ustawiamy odpowiednie switche na 0 (switch 7,8) a pozostałe na 1!!!. w tym przypadku otrzymamy liczbę 63.
  • wpisac tą liczbę jako maskę
  • zaznaczyć opcję Zastosuj maskę

Otrzymamy efekt:

Jak widac pomimo że Wymagana liczba to 133 to po zastosowaniu maski i wymuszeniu dwóch ostatnich switchy na 0 otrzymaliśmy liczbę 5. W tym konkretnym przypadku maksymalna liczba do uzyskania to 63.

DODAJ LICZBĘ

Dodanie liczby jest prostsze w zrozumieniu od maski. Np. montaż dcyfrowego domofonu w bloku. W wybranej klatce są numery od 1 do 10, ale ze względu na programowany system np obsługa wielu bloków itp nalezy zaprogramować fizycznie numery od 100.

Zaznaczamy opcję dodaj liczbe wpisujemy ją (w tym przypadku 100). Efekt jest oczywity. Otrzymamy liczbę 103:

Oczywiście Obydwie opcje są niezależne. Można je także stosować razem.  W typ przypadku zastosowanie maski ma jednak większy priorytet nad dodaną liczbą. Najpierw jest dodawana liczba później nakładana na nią maska.

Program do ściągnięcia ze Sklepu Google Play:  ELFRO Dip Switch

 

Script logo