Kamera zasilana solarem

Kamera zasilana panelem solarnym. Instalacja off grid.

 

Czasem występuje problem z zasilaniem urzączeń. Niemożliwe lub bardzo utrudnione jest dociągnięcie zasilania do kamery. Są to np domki letniskowe, duże place, tereny leśne itd. 

Postanowiliśmy przetestować jak taki system zasialnia kamery z panela solarnego sprawdzi się w praktyce.

Przygotowaliśmy platformę testową składajacą się z:

 • kamera IP
 • panel solarny
 • sterownik panela
 • moduł pomiarowy
 • moduł wifi
 • akumulator

 

Widok instalacji testowej:

Celowo w platformie nie zastosowano żadnej turbinki wiatrowej. Według naszych wcześniejszych doświadczeń jej zysk w takich instalacjach jest znikomy. Nie w każdych warunkach istnieje możliwość jej zamontowania i nie wszędzie wieje wiatr np. w gęstej zabudowie czy w gąszczu lasu.

Testy trwały ponad rok.  Aby dokładnie sprawdzać parametry zainstowaliśmy na serwerze oprogramowanie, które łączyło się z modułem pomiarowym po WiFi i zbierało dane do bazy danych:

Panel solarny został specjalnie zamontowany pod dużym kątem. Optymalizuje to  pracę zimą oraz pomaga w samooczyszczaniu ze śniegu.

Testy rozpoczęły się w kwietniu 2023r. Na początku platforma testowa posiadała akumulator 40Ah. Całe lato nie było z tym problemów. Oczywiście kłopoty zaczeły się gdy pogoda się pogorszyła. Energi przestało wystarczać:

Aż w drugiej połowie października nastąpiło wyłączenie systemu. Była to sytuacja do przewidzenia. Kolejną próbą było zwiększenie ponad dwukrotnie pojemnosci akumulatora do 100Ah. Niestety w połowie grudnia ponownie nastąpiło wyłączenie i wymagana była kolejna interwencja. Tym razem nie miało już sensu zwiększanie pojemności po prostu naładowaliśmy akumulator i zamontowaliśmy ponownie.  

Pogoda się poprawiła i tak duże problemy już nie wystąpiły. Chociaż po tych dwóch przypdakach jeszcze kilka razy niewiele brakowało do wyłączenia systemu, jednak pogoda się zaraz poprawiała i akumulator się doładowywał.

I tak zakończyliśmy testy  zamykając cały rok działania systemu z dwiema interwencjami. 


Wnioski.

Wnioski nie są zbyt optymistyczne dla takich rozwiazań:

 1. Instalacje takie sprawdzą sie jedynie w miejscach gdzie naprawdę nie ma możliwości dociagniecia stałego zasilania.
 2. Koszt instalacji i obsługi zasilania z paneli solarnych jest o wiele wyższy niż przeciągnięcie nawet kilkuset metrów kabla.
 3. Instalacja solarna nie jest w stanie zagwarantować stałego zasialnia w rozsądnym koszcie.
 4. Instalacja solarna wymaga sprawdzania działania szczególnie przy złych warunkach atmosferycznych.
 5. Akumulatory mogą wymagać okresowego doładowywania oraz wymiany co kilka lat.

 

Jeżeli istnieje możliwość pociągnięcia okablowania, nawet gdy to trudne powinno się wykonywać instalację kablami.

Jednakże gdy już naprawdę nie ma innej możliwości, to nstalacje są alternatrywą uwzględniając ich minusy i godząc się z koniecznością dodatkowej obsługi.


Jeżeli potrzebujesz takiego rozwiazania możemy je dla Ciebie wykonać. Kontakt

 

 

 

Script logo