Dobór kamer

Dobór kamer

 

Najważniejszym czynnikiem w wyborze kamery jest to co ma ona oglądać i z jaka jakością. Inną kamerę zastosujemy na zewnątrz inną wewnątrz pomieszczenia. Ogólnie jest to trudne zadanie i wymaga sporo praktyki. Kamery możemy podzielić na kilka kategori.


I. Rodzaj kamery

Ostatnio coraz modniejsze stają się kamery megapikselowe nazywane też kamerami IP czy Turbo HD. Kamery te maja dużo większą rozdzielczość niż kamery analogowe, oferując lepszą jakość nagranego obrazu. Jedna taka kamera może więc obserwować z taką samą jakością obszar kilkukrotnie większy niż kamera standardowa. Kamery te posiadają także wady. Najważniejszą z nich jest czułość - jest nieco niższa niż kamer analogowych. Ogólnie im większa rozdzielczość tym mniejsza czułość. Ponadto kamer tych nie da się zastosować w zwykłym systemie CCTV - cały system musi być odpowiednio zaprojektowany.  Problemem jest też archiwizowanie nagrań. Kamery megapikselowe wymagają dużo większych dysków do rejestracji nagrań. Aby wykorzystac potencjał takiej kamery należy użyć także specjalnego obiektywu megapikselowego.

Pomimo tych utrudnień kamery megapikselowe są coraz bardziej popularne. Ceny urządzeń stają się coraz bardziej przystępne. Dyski do archiwizacji są coraz tańsze z coraz większymi pojemnościami. Kamery megapikselowe oferują kilkukrotnie lepszą jakość obrazu (rozdzieloczosć). Na dzień dzisiejszy ogólny kierunek rozwoju systemów CCTV zmierza ku stosowaniu kamer megapikselowych i systemów IP do obserwacji.

Kamery czarnobiałe analogowe Zazwyczaj mają dobrą czułość pozwalając na obserwację przy złych warunkach oświetleniowych. Czułość widmowa kamer cz-b obejmuje zakres podczerwieni, dzięki czemu przy zastosowaniu reflektorów podczerwieni możliwa jest dyskretna obserwacja w nocy. W chwili obecnej są już praktycznie wyparte z rynku przez kamery kolorowe oraz dualne- łączące zalety obydwu typów kamer w jednej.

Kamery kolorowe analogowe pomimo, że czasem systemy te są nieco mniejszej rozdzielczości i czułości niż kamery czarnobiałe pozwalają na lepszą obserwację i identyfikację szczegółów właśnie dzięki dodatkowej informacji jaką niesie ze sobą kolor. Dlatego stosowane są w bankach, hipermarketach, stadionach. Niestety system kolorowy posiada mniejszą czułość wymaga więc lepszego światła nie nadaje się więc do obserwacji w nocy. Dlatego powstały kamery dualne rozwiązujące tę niedogodność łącząc w sobie niejako dwie kamery kolorową na dobre oświetlenie i czarnobiałą na zbyt słabe dla kamer kolorowych.


II. Dodatkowe funkcje kamery

W zależności od rodzaju obserwowanego obrazu możemy zastosować kamery posiadające szereg dodatkowych funkcji poprawiających prawidłowy podgląd obrazu. Niektóre z nich to :

BLC - (Back Light Compensation) - Pozwala na obserwację obrazów "pod światło" -opcja ta "wydobywa" z cienia elementy obrazu prześwietlając jednakkże jasne fragmenty - Funkcja ta nie jest doskonała dlatego wymyślono funkcję WDR

WDR-(Wide Dynamic Range) Kamera z taką funkcją pozwala na wydobycie z cienia elementów gdy kamera patrzy pod świadło z jednoczesnym pozostawieniem czytelnych dobrze oświetlonych fragmentów obrazu. Funkcja bardzo przydatna przy rejestrowaniu wejść, do budynków, tablic rejestracyjnych w samochodach i innych miejscach gdzie występują duże różnice oświetlenia.


III. Kamera stacjonarna czy obrotowa.

Decyując się często na kamerę obrotową próbujemy zminimalizować ilość kamer stacjonarnych. Należy jednak pamiętać, że dodanie stacjonarnej kamery może być znacznie tańsze i bardziej niezawodne niż wprowadzenie kamer obrotowych. O ile to możliwe w miejscach stałej obserwacji powinno się jednak unikać stosowania tylko kamer obrotowych, ze względu na to, że kamerą obrotową możemy zobaczyć teoretycznie więcej lecz w praktyce okazuje się, że wtedy kiedy było trzeba akurat kamery były skierowane w inne miejsce. Użycie kamer obrotowych powinno być poprzedzone analizą obserwowanego obszaru. Zaleca się także stosowanie ich w miejscach gdzie jest stała obsługa centrum monitoringu - operator może zareagowac na zmiany w obrazie i odpowiednio ustawić kamerę.


IV. Kamery z podświetleniem

Często teraz spotykane zintegrowane kamery z modułem podświetlenia pozwalającego na obserwację także w nocy, bez dodatkowego oświetlenia. Ogólnie jest to dobre i ekonomiczne rozwiązanie, ale tez mozna natknąć sie tu na szereg problemów.

- Wielu producentów podaje parametr zasięgu podświetlenia np. 100m. Parametr ten jest bardzo naciągany i zazwyczaj dobre efekty daje się uzyskać na odcinku o połowe krótszym. Należy sprawdzic jaki obszar obserwuje kamera a jaki jest podświetlany. Często zdarza się że podświetlony jest tylko środek ekranu a boki pozostaja czarne.

-Często w tańszych modelach sotosowane jest podświaetlenie do zwykłych kamer kolorowych. Typowa kamera kolorowa aby poprawnie widzieć kolory ma zastosowany filtr eliminujący podczerwień. Jeżeli na noc nie jest on "zdejmowany" a podświetlanie jest przecież w podczerwnieni rzeczą naturalna jes to że niewiele takie podświetlenie pomaga.


V. Jakość obrazu.

Kamery analogowe o standardowej rozdzielczości - do 420 linii - spełniają swoją rolę w układach obserwacyjnych. W przypadku konieczności weryfikacji osób, tablic rejestracyjnych itp. należy rozważyć, bądź przetestować kamery o wysokiej rozdzielczości, co najmniej 500 linii, albo zastosować kamery megapikselowe. Należy jednak odpowiednio dobrać jakość kamery do jakości rejestratora. Kamera 600 linii przy zwykłym tanim rejestratorze nie wniesie zbyt wiele do jakości zapisanego obrazu.

Najbardziej kontrowersyjnym i manipulowanym parametrem jest czułość kamery. Większość producentów nie podaje w jakich warunkach została ona zmierzona.

Oczywiście najlepszą jakość obrazu oferują nam kamery megapikselowe.


VI. Obudowa

Niektóre systemy są szczególnie narażone na zniszczenie (więzienia, dworce, stadiony). Warto wtedy się zastanowić na zastosowanie kamer w obudowach wandaloodpornych.

Często stosowane są kamery zintegrowane (wszystko w jednej obudowie) rozwiązanei te ma swoje wady i zalety. Przedewszystkim łatwość montażu, cena, rozmiar (często takie kamery są mniejsze i bardziej estetyczne). Punkty zbudowane z oddzielnych komponentów (kamera, kobiektyw, obudwa) umożliwiaja dokładne dobranie parametrów komponentów do obserwowanego obszaru a także ułatwiają późniejsze modyfikacje

Script logo