Kalkulator ogniskowej obiektywu

KALKULATOR OGNISKOWEJ OBIEKTYWU

 

Aby zapewnić dokładne wykadrowanie wybranej sceny do obserwacji, należy dobrać odpowiedni obiektyw. O ile w większości przypadków możemy taką regulację przeprowadzić montując obiektyw regulowany, to nie zawsze wiadomo czy zakres regulacji jest wystarczający. Poniższy formularz pomaga oszacować jaka ogniskowa obiektywu będzie potrzebna do obserwacji wybranej sceny z odpowiedniej odległości.

Rodzaj przetwornika:

1"
2/3"
1/2"
1/3"
1/4"

Inny. Podaj przekątną rzeczywistą:     cale mm


Proporcje przetwornika (ekranu) :

Szerokość przetwornika:*
Wysokość przetwornika:*

Wprowadź dane obserwowanego obiektu :

Odległość od obiektu (m):*
Szerokość obiektu (m):*
Wysokość obiektu (m):

Zmieść obiekt na ekranie i utwórz jedną ogniskową obiektywu

* - POLA WYMAGANE


Ogniskowa obiektywu aby obraz zmieścił się w poziomie (mm):
Ogniskowa obiektywu aby obraz zmieścił się w pionie (mm):
Widziana szerokość obrazu (m):
Widziana wysokość obrazu (m):

Jak posługiwać się kalkulatorem

 1. Zaznaczamy rodzaj przetwornika zazwyczaj jest to 1/3"

  Jeżeli zaznaczymy inną przekątną niż standardowa pamiętajmy aby podać przekątną rzeczywistą, która zazwyczaj jest nieco mniejsza niż podawana

 2. Podajemy proporcje przetwornika (szerokość i wysokość) zazwyczaj jest to 4/3 i nic nie trzeba zmieniać. Ktoś może chcieć policzyć parametry ogniskowych dla innych specyficznych przetworników i formatów widzianego obrazu np. 10/15 16/9

 3. Podajemy odległość od obiektu i jego szerokość. Jeżeli nie podamy żadnych danych wstawione zostaną liczby 1. Można podać także wysokość jeżeli zależy na dopasowaniu ogniskowej do całego obiektu a nie tylko szerokości.

 4. Jeżeli chcemy aby obiekt zmieścił się cały na ekranie zaznaczamy opcję Zmieść obiekt na ekranie . Program dopasuje wtedy widzianą szerokość i wysokość. Np. będzie widać dopasowany w szerokości budynek i jego wraz z otoczeniem w wysokości (bądź na odwrót).

  Jeżeli zależy nam na obliczeniu ogniskowych niezależnie odznaczamy tę opcję.

  Wtedy obliczona ogniskowa pozioma i pionowa będą różne.

  Gdy zastosujemy obiektyw o mniejszej ogniskowej powinno być widać cały obiekt.

  Gdy zastosujemy obiektyw wskazywany przez większą ogniskową wtedy na ekranie zmieści się odpowiednio szerokość bądź wysokość obiektu a część jego zostanie obcięta.

  Nie da się jednoznacznie ustalić jaka będzie szerokość i wysokość widzianego obrazu ponieważ nie wiadomo który obiektyw zostanie wybrany.

 5. Naciskamy klawisz Policz

Script logo