Alarmy

Alarmy

 

1. Jaki alarm wybrać ? - czujki.

Najpierw należy określić ilość i rodzaj czujek. W typowym mieszkaniu praktycznie możemy mówić o standartowych czujkach PIR - najbardziej kojarzonych z systemem alarmowym. Zazwyczaj wystarcza jedna czujka na jedno pomiesczenie, lecz zależne jest to od jego kształtu jak i innch przeszkód np mebli, kwiatków itp. W typowym M3 wystarczają zazwyczaj 3-4 czujki. Po obliczeniu ilości czujek dobieramy do tego centralę.


2. Jaki alarm wybrać ? - centrala alarmowa

Centralę dobieramy w zależności od funkcji jakie musi ona spełniać. Przedewszystkim ile ma mieć lini dozorowych (czyli ile możemy podłączyć do niej czujek). Zalecane jest aby centrala posiadała co najmniej dwie linie dozorowe więcej niż liczba czujek. Kolejnym kryterium jest to czy centrala ma działać lokalnie czy ma też powiadamiać użytkownika o alarmie. W typowym mieszkaniu proponujemy zastosować centralę CA-6 firmy Satel. Posiada ona 8 lini dozorowych, można podłączyć do niej sygnalizatory, Centrala ma mozliwość powiadamiania przez linię telefoniczną użytkownika, jak też tą samą linią może komunikować śię ze stacją monitoringu.


3. Jaki alarm wybrać ? - sygnalizatory

Ogólnie zalecane jest aby sygnalizatory były co najmniej dwa np. wewnętrzny i zewnętrzny. Podczas wyboru miejsca na sygnalizator zewnętrzny nalezy zwrócić uwagę, aby był on widoczny oraz aby był utrudniony do niego dostęp.


4. Jaki alarm wybrać ? - powiadamianie

Nie każdy system alarmowy ma możliwość powiadamiania zdalnego o zaistniałym alarmie. Jeżeli ta funkcja jest potrzebna należy dobrać odpowiednią centralę alarmową która posiada taką funkcję, lub zamontowac dodatkowy wyspecjalizowany moduł powiadamiający.

W chwili obecnej prawie każda centala ma możliwość komunikacji ze stacją monitoringu. Dużo central ponadto potrafi powiadomić klienta bezpośrednio dzwoniąc pod wybrany numer np na komórkę i wysłać nagrany komunikat głosowy.

Wbudowane w centrale urządzenia wymagają jednak linii telefonicznej. Jezeli chcemy się uniezaleznić od "kabla" to możemy wybrać powiadamianie GSM - jest to dodatkowy specjalny moduł z wbudowanym "telefonem" komórkowym, który potrafi wysłać do nas lub stacji monitoringu SMSa o alarmie. Powiadamianie GSM może także wysłać informację poprzez internet (GPRS) 

Jest jeszcze szereg bardziej zaawansowanych metod powiadamiania np powiadamianie poprzez internet (np email), specjalne dzierżawione łącza radiowe i wiele innych. Są to jednak rozwiązania droższe i rzadziej spotykane.

Script logo