Integracja systemów

Integracja BMS

Systemy zastosowane w inteligentnym budynku często nie posiadają wspólnego interfejsu integracji służacego do zarządzania całością z jednego programu. Każdy producent udostępnia oprogramowanie do swoich urządzeń lecz rzadko współpracuje ono z innymi systemami. Dlatego powstały specjalne programy do zarządzania i wizualizacji wszystkich systemów inteligentnego budynku. Producentów jest dość sporo jednak ceny też nie należą do najniższych. Większość programów do integracji nie spełniała naszych wymagań albo miała zaporową cenę. Dlatego postanowiliśmy sami stworzyć oprogramowanie do integracji i wizualizacji wszystkich podsystemów. Dzięki temu mogliśmy także dołączyć do integracji elementy naszej produkcji.

Podstawowym założeniem było:

 • brak konieczności instalowania oprogramowania po stronie klienta - system oparty o przeglądarkę internetową.
 • system ma działać na każdej przeglądarce w komputerze, telefonie, tablecie itp.
 • brak potrzeby instalowania jakichkolwiek wtyczek pluginów itp. po stronie klienta.

Aby spełnić te wszystkie założenia należało zainstalować serwer z naszym autorskim oprogramowaniem. Serwer wykorzystujemy także do innych celów- program integrujący nie mógł go zbytnio obciążać.

Nasze autorskie oprogramowanie zbiera niezbędne dane z oświetlenia, systemu automatyki, kamer, domofonu i wyświetla w przejrzysty sposób jako wizualizację na stronie internetowej.

Strona internetowa wymaga podania nazwy użytkownika i hasła. Całe połączenie z klientem odbywa się poprzez protokół https i jest szyfrowane protokołem SSL/TLS

Po uruchomieniu przeglądarki pojawia się okno główne :

Wyświetlony jest tutaj krótki status tj: temperatura wokół budynku jak i w szafie rack gdzie znajduje się serwer. Wyświetlony jest stan alarmu, stan oświetlenia oraz okien, wejść i bram. W każdym dziale można wejść w opis szczegółowy lub wybrać dział także z menu na górze.


Oświetlenie.

Choć oświetleie jest częścią automatyki dla wygody postanowiliśmy je wydzielić do menu głównego. Po kliknięciu w tą opcję menu wyświetli się strona:

Oświetlenie realizowane jest na sterownikach naszej produkcji. Wizualizacja podzielona jest na poziomy budynku. Ze względu na różne łącza oraz różne urządzenia do wyświetlania (np telefon) wizualizacja została podzielona na tryb tekstowy i graficzny. W trybie tekstowym mamy podział na piętra i sterowniki. Każdy sterownik można rozwinąć gdzie będą pokazane wejścia i wyjścia. Oczywiście w każde z nich można kliknąć żeby zmienić stan odpowiednich wejść i wyjść. Wyświetlane jest także napięcie zasilania i temperatura o ile podłączono odpowiednie czujniki. Można także wyśwetlić statystyki np z przebiegu temperatur, napięcia zasilania, stanu wejść i wyjść np. ile czasu paliło się światło w tym tygodniu na korytarzu.

Drugi tryb o wiele ciekawszy jest trybem wizualizacji. Po kliknięciu w przycisk wizualizacja przechodzimy do strony :

Tutaj widać rozmieszczenie wszystkich urządzeń na rzutach. Podział także jest zrobiony wg. kondygnacji.  Strona wykorzystuje nowoczeny język programowania stron internetowych HTML5 i nie ma potrzeby instalowania żadnych dodatków do obsługi activex,flash,java. Oczywiście wszystkie przyciski są "klikalne" jak w wersji tekstowej.


Automatyka.

Po wybraniu tej opcji mamy możliwość wybrania :

 • Bramy i drzwi
 • Okna
 • Oświetlenie - ale w inny sposób niż w głównym dziale.
 • Woda

Domyślnie załaduje się pierwsza opcja czyli

Bramy i drzwi:

Mamy możliwość sterować tutaj wybranymi bramami i drzwiami w obiekcie. W firmie ELFRO jest to brama wjazdowa, furtka, drzwi do firmy garaż itp. 

Każdy z elementów wyświetla swój stan za pomocą świecących LED opisu oraz odpowiedniego rysunku. Tam gdzie jest to możliwe wprowadzono animacje np. brama wjazdowa.

W miejscach, które obserwują  kamery zamieszczony jest podgląd stanu "na żywo". Ze względu na specyfikę systemów obraz wyświetlany jest z pewnym opóźnieniem.

Okna

Klikając na tą zakładkę wyświetli się status wszystkich okien w firmie:

Ta strona nie wymaga szerszego komentarza. Widać na niej, które okna są otwarte, a które zamknięte.

Oświetlenie

W tej zakładce możemy zobaczyć stan oświetlenia. Nie tak dokładnie jak w głównym linku oświetlenie. Widać tu tylko w jakich sterownikach/pomieszczeniach jest włączone oświetlenie bez szczegłów i rozbicia na pojedyńcze obwody.

Tutaj też szybko możemy zgasić światło wybierając jeden z trzech przycisków:

 • Wyłącz wszystko
 • Wyłącz parter
 • Wyłącz piwnicę

Woda

W firmie zamontowane są dwa liczniki wody. Niestety nie posiadają żadnego interfejsu do odczytu stanu licznika zdalnie. Wobec czego zastosowaliśmy dwie kamery, które mają za zadanie odczytać informację o bieżącym zużyciu.

Oprócz tego można włączyć obieg wody CO. Obieg wody CO ma za zadanie zmniejszyć czas jaki jest potrzebny od odkręcenia kranu do momentu gdy zacznie płynąć ciepła woda. Włączony obieg wody ma jednak swoje wady - zwiększa zużycie gazu gdyż krążąca w rurach woda się szybciej wychładza i musi być częściej dogrzewana przez piec. Dlatego włączanie obiegu nie jest wskazane na zbyt długi czas. Użytkownik może wybrać na jaki czas ma włączyć ten obieg. Na 5 minut czy do końca dnia czyli do 23:59. Oczywiście obieg wody można także wyłączyć.


Alarm

Klikając w tą opcję pojawi się uproszczona wersja manipulatora systemu alarmowego:

Ze względów bezpieczeństwa dane z systemu alarmowego są tylko do odczytu. Nie ma możliwości zmiany stanu systemu alarmowego np. poprzez wyłączenie go zdalnie. Do tego celu służą inne aplikacje np producenta. Oczywiście można taką funkcjonalność zaimplementować lecz zmniejszy ona bezpieczeństwo całego systemu.

Tutaj także dostępna jest wizualizacja zbliżona do wizualizacji oświetlenia


Kamery

Na stronie integracji w zakładce automatyka był już umieszczony podgląd z kamer w celu sprawdzenia aktualnego stanu np bramy wjazdowej.  Dodaliśmy tu dodatkowo możliwość podglądu z 4 kamer z naszego systemu. Unikalnym rozwiązaniem jest to, że podgląd nie potrzebuje żadnych wtyczek, programów czy wybranej jedynej przeglądarki. Działa zawsze i wszędzie bez konieczności żmudnej konfiguracji przez klienta. Niestety okupione zostało to ograniczeniem ilości kamer i prędkością odświeżania.


Domofon

Tu wyświetlana jest lista dzwonków domofonu. Czyli kiedy ktoś dzwonił i do których drzwi. Zapisana jest informacja czy użytkownik odebrał słuchawkę, oraz wyświetlane jest zrobione zdjęcie. Listę można filtrować według wejścia, oraz czy dzwonek został odebrany przez użytkownika.


Pogoda

W tej części wizualizacji możemy obserwować warunki pogodowe.

 • Temperaturę z dwóch miejsc na zewnątrz budynku.
 • Rzeczywisty wschód i zachód słońca uwzględniający lokalizację systemu.
 • Rzeczywisty wschód i zachód księżyca oraz jego faza i widoczność także z uwzględnieniem położenia geograficznego.
 • Prognozę pogody ze strony openweather dla bieżącej lokalizacji.
 • Na końcu wyświetlana jest tygodniowa historia temperatur na zewnątrz budynku.

Wizualizacja całego systemu jest prosta i czytelna. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii nie obciąża systemu, łączy, czy urządzeń klienta.

Na życzenie klienta wykonamy dowolną wizualizację. Opartą o tą lub inną technologię w zależności od konfiguracji sytemu, potrzeb i wymagań użytkownika.

 

Script logo