Domofon/wideofon

    Jednym z elementów systemu jest sterowanie wejściem do budynku. Bardzo przydatnym urządzeniem jest domofon czy jego lepsza wersja wideofon.  Rozbudowane systemy wideofonów zapisują nieodebrane połączenia w historii a także mogą przekierować połączenie na telefon w przypadku braku użytkownika. Systemy domofonowe zazwyczaj nie posiadają takich funkcji ale mają inne zalety przedwszystkim cenę. Dużo łatwiej i taniej można też rozbudować taki system o obsługę kilku wejść, czy zamontować kilka dodatkowych unifonów.

   Dlatego właśnie w firmie zdecydowaliśmy się na montaż domofonu (nie wideofonu). Wygrała cena ale także funkcjonalność. Mamy trzy wejścia i dobrze byłoby rozróżnić skąd klient dzwoni bez konieczności podchodzenia i odbierania unifonu. Dlatego także w tym przypadku zastosowaliśmy własne rozwiązanie. Każde z trzech wejść posiada inną melodię dzwonka. A fakt dzwonienia zapisuje się w bazie danych. Zapisywana jest także informacja czy dzwonek był odebrany. Pomaga to np. w późniejszym sprawdzeniu kto dzwonił gdy nikogo nie było w firmie. Otwieranie drzwi połączone jest poprzez logikę systemu automatyki. Napisaliśmy specjalny program do zarządzania domofonem. Jest on także pomostem do systemu integracji. Ponieważ w jakiś sposób mają być zapisywane zdjęcia program integruje system kamer opartych o rejestrator Hikvision. Zdjęcia z systemu kamer zapisywane są w bazie historii domofonu automatycznie gdy użytkownik zadzwoni. Przy okazji program udostępnia inne kamery do systemu integracji. Dzięki temu użytkownik może oglądać wybrane kamery bez konieczności instalowania jakiegokolwiek oprogramowania. Podgląd będzie działał na KAŻDYM urządzeniu z przeglądarką internetową.

Sterownik domofonu ma dodatkowo 6 programowalnych wyjść. Mogą one wysyłać sygnały do systemu automatyki o dzwonkach oraz dodatkowo zaprogramowaliśmy obsługę harmonogramu świąt i sygnalizacji dzień/noc według zegara astronomicznego.

Następny Artykuł - Integracja Systemów

Script logo